Notatka ze spotkania 14.01.2014
W związku z prowadzeniem przez Sejmik Gospodarczy Województwa Wielkopolskiego rozmów z Urzędem Miasta Poznania na temat „gospodarczego zespołu roboczego (przy Prezydencie UMP)” 14. Stycznia 2014 roku o godzinie 12.00 w siedzibie SGWW przy ulicy Głogowskiej 26 w Poznaniu, odbyło się spotkanie organizacyjno-informacyjne na ten temat. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele 11 organizacji. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 9 organizacji: Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, Polskiej Izby Gospodarczej Eksporterów Importerów i Kooperacji, Wielkopolskiego Klubu Kapitału, Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN, Wielkopolskiej Izby Budownictwa, Wielkopolskiej Izby Turystycznej i Pracodawców RP-Wielkopolska. W spotkaniu pomimo stosownego zaproszenia nie wzięły udziału następujące organizacje: Loża Wielkopolska BCC, DWK – Polsko-Niemieckie Koło Gospodarcze w Poznaniu.
Spotkanie otworzył Pan W. Kruk i poinformował zebranych, iż celem spotkania jest ustalenie tematów do poruszenia z Urzędem Miasta w ramach prac Zespołu.
Pan J. Roloff zaznaczył, iż docelowo spotkania maja się odbywać 3-4 razy do roku.
Pan A. Łyko dodał, że istotą pomysłu jest słowo „robocza", co oznacza, że miejscy urzędnicy będą mogli ustosunkować się do konkretnych, zgłaszanych przez Zespół problemów. W tym miejscu opisał problemy jakie spotykają petentów w Wydziale Gospodarki Komunalnej.
W wyniku dyskusji ustalono, że nie można dopuścić do tego aby Zespół był narzędziem usprawiedliwiającym poczynania urzędników, ale może być wsparciem dla Prezydenta Miasta Poznania w walce z demagogią.
Pan W. Kruk zaproponował następujące dwa tematy do rozmów z UM:
- Plan zagospodarowania „wolnych torów".
- „Zielony klin" zachodniej części miasta, od Sołacza po Kiekrz.
Ustalono też, że oprócz „dużych" tematów, Zespół mógłby zgłaszać do UM sprawy interwencyjne. W wyniku rozmowy zaproponowano pierwsze takie sprawy: punkty opróżniania toalet autokarowych, cmentarz (grzebalnia) dla zwierząt domowych.
Zebrani ustalili, że do końca tygodnia (17.01.2014) każda z organizacji prześle propozycje tematów i interwencji wraz z krótkim ich opisem. Propozycje te zostaną przedstawione przez Pana J. Roloffa na spotkaniu z Panią Jajus w przyszłym tygodniu.